Handlekurv

Din handlevogn er tom!

inkl. mva. ekskl.frakt

NOK 0,00

mva. NOK 0,00

Kapringen

Varenummer: TAL 220525

isbryteren "Isbjørn" og evakueringen av Svalbard
187 s (? register) Innbundet med smussomslag
Som ny

Forfatter: Helge Gert Simonsen
Utgiver: Spartacus
År: 2012
Illustrasjoner:
Stand:

NOK 170,-

En tidlig novembermorgen i 1941 legger en av Oslofergene til ved en brygge på Håøya i Oslofjorden. Seks gruvearbeidere fra Longyearbyen blir én etter én ført fram til en massegrav hvor de blir skutt av tyske marinesoldater.

29. mai hadde de kapret isbryteren «Isbjørn» for å dra til alliert havn og slutte seg til motstandskampen mot Nazi-Tyskland. På grunn av uvær og dårlige navigasjonskunnskaper måtte de gi opp og ble ført til Tromsø.

Samtidig med rettsaken i Oslo blir Svalbard evakuert og gruveanleggene ødelagt. Dette fører til annen akt i dette ishavsdramaet. Direktøren i Store Norske og 14 andre nordmenn blir drept av tyske flyangrep utenfor den russiske gruvebyen Barentsburg idet de forsøker å gjeninnta gruvene.

Dette er den første sammenfattende beretningen om de tragiske begivenheter som fant sted i Ishavet og Oslofjorden for 70 år siden.
Helge Gert Simonsen er utdannet magister i statsvitenskap fra Universitetet i Oslo. Han har bl.a. vært direktør i Forlaget Tanum-Norli og administrerende redaktør i Dagbladet.

Se også
Kongsspegelen (Konungssuggsjá)

Kongsspegelen (Konungssuggsjá)

Forfatter: Alf hellevik (red.)
150,-
Edda-kvæde – Norrøne Fornsongar

Edda-kvæde – Norrøne Fornsongar

Forfatter: Ivar Mortensson -Egnund
150,-
Studentersamfundet i Trondhjem gjennem 25 år

Studentersamfundet i Trondhjem gjennem 2..

Forfatter: Georg Brochmann
170,-
Norrøne Gudesagn

Norrøne Gudesagn

Forfatter: Reidar Th. Christiansen
170,-
Nå eller aldri

Nå eller aldri

Forfatter: Sumner Welles
130,-
Raoul Wallenberg - Diplomaten som forsvant bak jernteppet
Verden er en

Verden er en

Forfatter: Wendell Willkie
100,-
Marie Østrems Dagbok

Marie Østrems Dagbok

Forfatter: Marie Østrem
140,-