Handlekurv

Din handlevogn er tom!

inkl. mva. ekskl.frakt

NOK 0,00

mva. NOK 0,00

Engelen på det sjuende trinn. Ja så menn. Lærern

Varenummer: TB-180420-4

8vo innb. m. vareomslag 473+470+281. 3 bøker i en. pen

Forfatter: Frank McCourt
Utgiver: Aschehoug
År: 2008
Illustrasjoner:
Stand:

NOK 190,-

TAL 300723

Engelen på det sjuende trinn: Skildring av forfatterens oppvekst i slumstrøket i den irske byen Limerick på 30- og 40-tallet. Faren drikker og er for det meste uten arbeid, og moren har et umenneskelig slit med å brødfø alle barna. Men tross fattigdom og svik har faren en rikdom å gi videre til sønnen; han forteller historier. 


Ja så menn: Vi følger Frank fra han som lutfattig immigrant stiger i land i New York, 19 år gammel. Han får jobb på Biltmore Hotel, hvor han virkelig får føle standsforskjellene i dette «klasseløse» samfunnet. Så blir han innkalt til militæret og sendt til Tyskland for å trene hunder og maskinskrive rapporter. Da Frank kommer tilbake til Amerika i 1953, begynner han som havnearbeider, men han forstår at for å komme noen vei, må han få seg en utdannelse, og han klarer å snakke seg inn på New York University. Det er først når han begynner å undervise og skrive at Frank finner sin rette plass i verden. 


Lærer'n: Forfatteren forteller om sine 30 år som lærer i New York City, om prøvelsene, triumfene og opplevelsene i møte med mer enn ti tusen elever opp gjennom årene. McCourt strever med å finne seg til rette på de rastløse, bråkete og uforutsigelige New York skolene. Han lærer å bli lærer, og hans undervisningsmetoder utvikler seg til å bli alt annet enn konvensjonelle. På Stuyvesant High School blir han en legende lenge før han blir et kjent navn. Det er hans forhold til elevene og hans forsøk på å få ungdommer til å lære og til å finne seg en plass i livet som til slutt gjør ham til forfatter.

Se også
Moden alder

Moden alder

Forfatter: Simone de Beauvoir
140,-
Fars reise

Fars reise

Forfatter: Tarjei Vesaas
230,-
Decameronen

Decameronen

Forfatter: Giovanni Boccaccio
200,-
Paula

Paula

Forfatter: Isabel Allende
100,-
Brighton Rock

Brighton Rock

Forfatter: Graham Greene
120,-
Reisen til den ukjente øya

Reisen til den ukjente øya

Forfatter: José Saramago
120,-
Knut Hamsun noveller

Knut Hamsun noveller

Forfatter: Knut Hamsun
120,-
Dagdrivergjengen

Dagdrivergjengen

Forfatter: John Steinbeck
110,-
David Copperfield I-II

David Copperfield I-II

Forfatter: Charles Dickens
230,-
Den tomme stolen

Den tomme stolen

Forfatter: J. K. Rowling
130,-
Gud smiler

Gud smiler

Forfatter: Olav Duun
150,-