Handlekurv

Din handlevogn er tom!

inkl. mva. ekskl.frakt

NOK 0,00

mva. NOK 0,00

Tistlene brenner

Varenummer: BBØ-160523-14

Til norsk ved Trygve Greiff. 8vo. 380 (+ 4) s. Originalbind. Vareomslag med hvit rygg. Svart ryggskrift. Litt slitasje mot toppsnittet, ellers i god stand.

Forfatter: Yamar Kemal
Utgiver: Den Norske Bokklubben
År: 1977, Oslo
Illustrasjoner:
Stand:

NOK 80,-

Omtale fra Den Norske Bokdatabasen

I de fattige bøndenes fantasi er Memed en kjempe med overnaturlige krefter; han kan lure de mektige og hjelpe de undertrykte. Historiene om hans gode gjerninger sprer seg raskt, i stadig frodigere varianter. De som har møtt ham, vet at Memed er en mager liten mann, med usedvanlig brennende øyne. Men han er de fattiges venn, og de ønsker og tror at han kan redde dem fra alle som gjør livet vanskelig. I Memeds tilværelse finnes også den vakre Seyran, og deres få og farefylte møter blir en kjærlighetshistorie.

Omtale fra forlaget

Yasar Kemal regnes av mange som Tyrkias fremste forfatter. En rekke av hans bøker er oversatt til norsk, men Tistlene brenner fra 1969 må kunne regnes som hans hovedverk. Her møter vi Magre Memed: En ung mann, liten av vekst og med usedvanlig glødende øyne. Men for de lutfattige og alltid redde bøndene er han en kjempe, utstyrt med overnaturlige evner til å lure de mektige og hjelpe de undertykte. Historiene om hans bedrifter vandrer fra sted til sted, i stadig frodigere varianter.
Magre Memed betyr selve håpet om at de en gang skal få spise seg mette og leve uten frykt for overmakten. I Memeds omflakkende tilværelse finnes også den vakre Seyran, og deres få og farefylte møter blir en kjærlighetshistorie så vakker at det svir i sinnet.

Se også
Kikkeren – noveller

Kikkeren – noveller

Forfatter: Sidsel Mørch
100,-
Serinas vei

Serinas vei

Forfatter: Magnhild Haalke
110,-
Sunset Park - A Novel

Sunset Park - A Novel

Forfatter: Paul Auster
90,-
Skyskraperengler

Skyskraperengler

Forfatter: Tove Nilsen
110,-
Kvassere enn sverdet

Kvassere enn sverdet

Forfatter: Ragnhild Magerøy
130,-
Fra det moderne Amerikas Aandsliv

Fra det moderne Amerikas Aandsliv

Forfatter: Knut Hamsun
320,-
Jorsal

Jorsal

Forfatter: Ragnhild Magerøy
130,-
De som dro sudr

De som dro sudr

Forfatter: Ragnhild Magerøy
120,-
I søvnen lignet han et barn

I søvnen lignet han et barn

Forfatter: Jan Chr. Næss
130,-
Bonden

Bonden

Forfatter: Kjell Aukrust
140,-
Til troende

Til troende

Forfatter: Ulla Svalheim
140,-
Fjellkongen – Folkelivsroman

Fjellkongen – Folkelivsroman

Forfatter: Mikkjel Fønhus.
250,-