Handlekurv

Din handlevogn er tom!

inkl. mva. ekskl.frakt

NOK 0,00

mva. NOK 0,00

Den siste vindussjiraffen

Varenummer: BB-30999

Aldesgrense: 5 år. Oslo, Spartacus forlag 2007. Stor 8vo. 119 s. Illustr. Orig.bd m/vareomsl.

Forfatter: Peter Zilahy
Utgiver: Spartacus
År: 2007
Illustrasjoner:
Stand:

NOK 130,-

TAL 040124

1989: Jernteppet faller, det er slutten for kommunistregimet i Ungarn. Samme år uteksamineres Péter Zilahy fra skolen. På 90-tallet reiser han rundt i et Øst-Europa preget av demonstrasjoner og store omveltninger. I Den siste vindussjiraffen skildrer Zilahy sin oppvekst bak jernteppet og sine opplevelser fra demonstrasjonene som endret de østeuropeiske diktaturene. Boken er basert på barneleksikonet Vindu.Sjiraff, der det første ordet var «vindu» og det siste «sjiraff». «Vindussjiraffen» forklarte alt som fantes, alt var som det skulle være, og problemer ble alltid løst. I Zilahys vindussjiraff veksler det mellom morsomme oppveksterindringer og beskrivelser av å bli slått med stormpolitiets batonger.

Zilahy foretar en briljant reise i mentalitet og geografi, der fortid og nåtid, drøm og virkelighet, og naivitet og kynisme veves sammen til et fargesterkt, impresjonistisk tablå som viser de siste 30 årenes Øst-Europa fra innsiden.

Den siste vindussjiraffen utkom for første gang i 1998. Den har vunnet mange priser og har fått svært positiv mottakelse av kritikere og publikum. Boken er hittil oversatt til 19 språk.

Se også
Duste-dagboka 6 1/2

Duste-dagboka 6 1/2

Forfatter: Rachel Renée Russell
120,-
Utrolig store dinosaurer

Utrolig store dinosaurer

Forfatter: Rebus
120,-
Den siste mohikaneren

Den siste mohikaneren

Forfatter: James Fenimore Cooper
90,-
To for en

To for en

Forfatter: Emil Herje
80,-
Peter Pjusk

Peter Pjusk

Forfatter: Robert Fisker
90,-
Georgs magiske medisin

Georgs magiske medisin

Forfatter: Roald Dahl
90,-
Grisene og den sultne grisungen

Grisene og den sultne grisungen

Forfatter: Eivind Herredsvela
100,-
Bli med til det gamle Kina

Bli med til det gamle Kina

Forfatter: Philip Steele
120,-
Tante Grønn, Tante Brun og Tante Fiolett
Moi og uhyret

Moi og uhyret

Forfatter: Endre Lund Eriksen
100,-
God dag, herr Jul

God dag, herr Jul

Forfatter: Laura Djupvik
130,-
Narve og vennen(e) hans

Narve og vennen(e) hans

Forfatter: Ben Clanton
120,-