Handlekurv

Din handlevogn er tom!

inkl. mva. ekskl.frakt

NOK 0,00

mva. NOK 0,00

Ord uten lyd

Varenummer: TAL 300425

Roman om identitet. Oversatt av Ingrid Haug. 208 sider innb med omslag

Forfatter: Camilla Gibb
ISBN: 82-02-20703-7
Utgiver: Cappelen 2002
År: Bokbyen ved Skagerrak
Illustrasjoner:
Stand:

NOK 150,-

Det er Thelma som fører ordet i Ord uten lyd. Hun forteller en rystende historie om incest, anoreksi og splittet personlighet. At boka har blitt berømmet av kritikerne og har vunnet literære priser kommer av den spesielle stemmen hennes, hun forteller med varme, humor og ironi så vel som dyp fortvilelse og sårhet.


Romanen handler om Thelma som er seks år da vi møter henne for første gang. Foreldrene hennes lever i et stormfullt ekteskap der det knapt er plass til jentungen og lillebroren. Og Thelma må lære seg å innynde seg hos faren for å få oppmerksomhet og kjærlighet, hver kveld leker de "kontor". Der er hun farens sekretær og må ta imot både kjærtegn og straff, slik er det nemlig i de voksnes verden. Thelma lærer seg å forsvinne ut av sin egen kropp når leken blir for voldsom. Da lukker hun øynene og tenker på fantasivennene sine, de eneste vennene hun har.


Familien flytter til Canada, og moren forstår hva faren gjør med Thelma, men hun lukker øynene for det. Thelma leker fremdeles med fantasivennene sine samtidig som hun forsøker å bli adoptert av alle snille voksne hun møter. Dette beskrives på én gang hylende morsomt og brutalt hjerteskjærende. Ettersom Thelma vokser opp utvikler hun anoreksi, hun vil ikke bli voksen, vil ikke bli kvinne. En av fantasivennene, Heroin, overtar for henne hver gang det oppstår vanskelige "voksne" problemer. Det som er så enestående med Ord uten lyd er måten den fortelles på, usentimental, direkte, knapp, rå og ironisk.


Historien er lite påtrengende, ingen ting males ut eller beskrives i detaljer, slik fremstår det som en ekte og troverdig fortelling. En sår og morsom oppvekstroman, ikke en utleverende skildring av et mishandlet barn. Det er en sjeldent sterk debut, en bok man vanskelig legger fra seg før siste side er lest.


Ord uten lyd er Camilla Gibbs debutroman. Boka fikk fantastiske anmeldelser da den kom ut i hennes hjemland, Canada. Hun vant The City of Toronto Book Award og ble nominert av en av Canadas største aviser, The Globe and Mail, til en av årest beste bøker i 1999. I tillegg er hun nominert til Oranges Futures list som en av tjueen unge forfatterne man bør holde øye med ved begynnelsen av et nytt århundre.

Se også
Nærbilder

Nærbilder

Forfatter: Lisa Alther
140,-
Kongsgårdsgutten  – Maja Samlede barnebøker 1-12 Bind II

Kongsgårdsgutten – Maja Samlede barnebø..

Forfatter: Dikken Zwilgmeyer
120,-
En by som Alice

En by som Alice

Forfatter: Nevil Shute
90,-
Til  minne om Janet

Til minne om Janet

Forfatter: nevil Shute
120,-
Lykkens land

Lykkens land

Forfatter: Nevil Shute
110,-
For åpen scene – Struensee i hoffkretser
Regnbuen og rosen

Regnbuen og rosen

Forfatter: Nevil Shute
90,-
Livet – utvalgte sitater

Livet – utvalgte sitater

Forfatter: Paulo Coelho
90,-
Livlegens besøk

Livlegens besøk

Forfatter: Per Olov Enquist
120,-
Vennskapets pris – noveller

Vennskapets pris – noveller

Forfatter: Kjell Askildsen
80,-
Kammerpiken

Kammerpiken

Forfatter: Cecilie Enger
110,-
Rødt og sort I-II

Rødt og sort I-II

Forfatter: Stendhal (Henri Beyle)
180,-