Handlekurv

Din handlevogn er tom!

inkl. mva. ekskl.frakt

NOK 0,00

mva. NOK 0,00

Silkehjelm

Varenummer: TAL 040625

263 s innbundet med smussomslag

Forfatter: Miriam Stendal Boulos
Utgiver: Vigmostad Bjørke 2020
Illustrasjoner:
Stand:

NOK 160,-

«Jeg husker at jeg så meg selv som et bevegelig skjold, som hele tiden måtte snu seg mot det neste dramaet, for å temme det, gå inn og takle det, med den største ro. Den som barnet trengte, den jeg selv trengte, men ikke hadde, som ingen kunne gi meg, men som jeg pliktet å gi barnet. Alt brast, og det brast bare innvendig, alt ble knust og pulverisert, og det var bare innvendig, innenfor skjoldet som jeg holdt for barnet. For skjoldet måtte være der, solid, betryggende, der ved barnet, gjennom natten.»

Silkehjelm er en poetisk og dypt menneskelig roman om en mors kamp for sitt kreftsyke barn. Gjennom minnefragmenter skildres de psykologiske mekanismene i Helenas sinn når hun følger sønnen Jonathans intensive behandling på sykehus.

Det er en historie om stillheten etterpå, om å gjenfinne et selv og et parforhold, og samtidig støtte et barns utrettelige gjenopptrening. Om kroppens hukommelse etter traumer og om å forsøke, gjennom minnets mantra, å gjenreise et språk og en tilhørighet.

Det er en historie om morskjærlighet, livsmestring og om litteraturen – som et sted å søke fellesskap og styrke.

«En medrivende og innsiktsfull beskrivelse av et menneske som kjemper for sin sønn og sin egen menneskelighet.»

Erik Engblad, Vårt Land

«Vondt og vakkert om en mor, en liten sønn og en beinhard kreftkur.»

«... en inntrengende, troverdig, godt avstemt debutroman som jeg håper mange vil få med seg.»

[terningkast 5] Steinar Sivertsen, Stavanger Aftenblad

Se også
Roald Dahls beste historier

Roald Dahls beste historier

Forfatter: Roald Dahl
80,-
Fallvann

Fallvann

Forfatter: Mikael Niemi
90,-
Underet i de tomme hender

Underet i de tomme hender

Forfatter: Georges Bernanos
110,-
Onde sirkler

Onde sirkler

Forfatter: Roald Dahl
130,-
Over og ut

Over og ut

Forfatter: Roald Dahl
90,-
Etter det kom sommeren

Etter det kom sommeren

Forfatter: Line Blikstad
180,-
Vindu mot skogen

Vindu mot skogen

Forfatter: Maria B. Bokneberg
140,-
Verden er tegnet med skjelvende hånd

Verden er tegnet med skjelvende hånd

Forfatter: Andrea Nicolaisen Brun
140,-
Schizothemia

Schizothemia

Forfatter: Hans Petter Blad
140,-
Einbreid bru

Einbreid bru

Forfatter: Maren Barlien
180,-
Kamma/Emma

Kamma/Emma

Forfatter: Hilde Brunsvik
170,-
Dykkerklokken

Dykkerklokken

Forfatter: Marthe Bleu
120,-