inkl. mva. ekskl.frakt
NOK 0,00
mva. NOK 0,00
HOVEDMENY
Pen bok, heftet, 168 s.
Amiri Baraka var en amerikansk poet, forfatter, aktivist og underviser. Baraka var fra Newark i New Jersey og er ansett som en avgjørende figur i nyere amerikansk litteratur og som en viktig pådriver for afrikansk-amerikansk litteratur og kultur. Mange av hans verk tematiserer og kritiserer rasismen i det amerikanske samfunnet: den hvite befolkningens og de hvite systemenes undertrykkelse, vold og maktmisbruk mot afrikansk-amerikanske og andre ikke-europeiske etnisiteter.
Baraka har blitt rost for å skape et grunnlag for senere forfattere med ulike etniske opprinnelser i litterære miljøer dominert av hvite forfattere, forleggere og kritikere, og for å fremme en litteratur med fokus på erfaringer utenfor hvite og normative rammeverk. Samtidig har Barakas skiftende politiske meninger, som er sterkt til stede i forfatterskapet, skapt kontroverser, særlig på bakgrunn av det som har blitt oppfattet som skadelige holdninger mot utsatte grupper som jøder og homofile.
Han levde og virket under flere navn gjennom livet: Han ble født Everett Leroy Jones og brukte Leroy, som han endret til LeRoi, inntil han tok navnet Imamu Amiri Baraka, som han til slutt kuttet ned til Amiri Baraka.