Handlekurv

Din handlevogn er tom!

inkl. mva. ekskl.frakt

NOK 0,00

mva. NOK 0,00

Pesten

Varenummer: TAL 080125

av Albert Camus (forfatter) og Christine Amadou (oversetter).
346 s Innbundet med smussomslasg
NY

Forfatter: Albert Camus
Utgiver: Solum Bokvennen
År: 2020
Illustrasjoner:
Stand:

NOK 250,-

«Bøker har sin tid, og om noen bok har sin tid nå, er det .Pesten..»
- Jan Kjærstad i VG.

«Pesten» regnes ved siden av «Den fremmede» som en av Albert Camus' viktigste romaner. Handlingen er lagt til forfatterens fødeland, Algerie, og beskriver en moderne by som helt uventet rammes av en pestepidemi. Da romanen kom ut i 1947 ble den straks tolket som en dyster allegori over nazismen, en verkebyll og landeplage som hadde rammet det frie vesten og utløst en rekke ulike reaksjoner, fra tapper motstand til feig skadefryd.
De siste årene har Albert Camus fått ny aktualitet. Den nye interessen gjelder både hans mer filosofiske tekster og essays, som representerer en interessant mellomposisjon i etterkrigstiden polariserte politiske landskap. Romanene hans blir også nylest og når stadig nye generasjoner lesere. Dette gjelder ikke minst «Pesten», som er en roman med utallige tolkningsmuligheter. I dag kan den lett knyttes til mer dystopiske litterære tendenser og leses som et bilde på hvor uforberedt det moderne mennesket er på «naturens hevn», på katastrofene vi tror vi er beskyttet mot, og hva som skjer når nettopp et rasjonelt samfunn møter ulykker av episke dimensjoner.

Albert Camus (1913-60), vokste opp under enkle kår hos sine fransk-spanske foreldre i Alger. Han debuterte som forfatter med «Retten og vrangen» i 1937, samtidig som han jobbet som journalist og drev teater. Camus' første og kanskje mest kjente roman, «Den fremmede», utkom i 1942. Albert Camus mottok Nobelprisen i litteratur i 1957.

Christine Amadou har oversatt denne utgaven, som er den første siden boken ble utgitt på norsk i 1947.

«En helt ny oversettelse gjør Albert Camus' mesterverk fra 1947 tilgjengelig som aldri før.»
- Knut Hoem, NRK Bok.

«Sjelden eller aldri har en bokutgivelse truffet katastrofens episenter så presist som denne nye oversettelsen av Albert Camus' roman fra 1947, skrevet som en allegori om nazismen inn-tog i Europa.»
- Arne Dvergsdal, ter

Se også
Levekostnader

Levekostnader

Forfatter: Arundhati Roy
130,-
Det gode håb

Det gode håb

Forfatter: William Heinesen
150,-
Cleng Peerson, Hundevakt

Cleng Peerson, Hundevakt

Forfatter: Alfred Hauge
130,-
Tulipanviruset

Tulipanviruset

Forfatter: Daniëlle Hermans
120,-
Songen om oss

Songen om oss

Forfatter: Eduardo Galeano
90,-
I kyklopenes land – Tekster 2009-2018

I kyklopenes land – Tekster 2009-2018

Forfatter: Karl Ove Knausgårds
140,-
Serafen

Serafen

Forfatter: Alfred Hauge
130,-
Mysterium

Mysterium

Forfatter: Alfred Hauge
140,-
Lucias siste reise

Lucias siste reise

Forfatter: Vetle Lid Larssen
130,-
Huset i mørkret

Huset i mørkret

Forfatter: Tarei Vesaas
130,-
Vindane – Tarei Vesaas

Vindane – Tarei Vesaas

Forfatter: Tarei Vesaas
120,-
De hengte revenes skog

De hengte revenes skog

Forfatter: Arto Paasilinna
80,-