Handlekurv

Din handlevogn er tom!

inkl. mva. ekskl.frakt

NOK 0,00

mva. NOK 0,00

Koke Bjørn

Varenummer: BM2822024

Pen bok med smussomslag. 445 s.

Forfatter: Mikael Niemi
Utgiver: Oktober 2019
Illustrasjoner:
Stand:

NOK 125,-

"Det ble prosten som gjorde funnet. Et godt stykke ut i det sviktende dynnet satte han to fingre for munnen og ga fra seg et gjennomtrengende plystresignal, som han hadde lært seg i ungdommen i Kvikkjokk. Jeg satte straks kursen mot stedet der han sto. Vannet var kullsvart, opp av overflaten stakk en hesjestaur. Prosten tok tak i stauren og rugget på den. I det mørke slammet vaiet noe lyst, noe som minnet om høy. Men så forsto jeg at det var hår"
Det er sommeren 1852 i bygda Kengis langt nord i Sverige. Prosten Lars Levi Læstadius' åndelige vekkelse treffer samer og tornedalinger med uant kraft. Truffet blir også Jussi - en fortapt samegutt som prosten finner i grøftekanten, tar til seg og gir et navn. Samtidig forsvinner en tjenestejente, så en til, i de dype skogene. Folk drar ut for å jakte på den slagbjørnen som de antar herjer i sognet, men prosten frykter at det er en langt mer skremmende morder som er på ferde. Sammen med Jussi finner han spor av en ondskap som trenger seg stadig nærmere.
"Koke bjørn" er en voldsom og sanselig roman om hvordan store begivenheter rammer en liten verden. Den er en drivende detektivfortelling om kulturkonflikter, undertrykkelse og en revolusjonær vekkelsesprest.

Se også
Gabriel Scott utvalgte romaner I-VIII

Gabriel Scott utvalgte romaner I-VIII

Forfatter: Gabriel Scott
350,-
Fornuften er en ensom ting ... Festskrift til Fredrik Stabel

Fornuften er en ensom ting ... Festskrif..

Forfatter: arve Solstad (red.)
160,-
Slutten på verden slik vi kjenner den

Slutten på verden slik vi kjenner den

Forfatter: Erlend Loe
120,-

VI ANBEFALER

Hennes største frykt

Hennes største frykt

Forfatter: Peter Swanson
120,-
Det store spelet

Det store spelet

Forfatter: Tarjei Vesaas
500,-
Kristuslegender

Kristuslegender

Forfatter: Selma lagerlof
140,-
Doppler

Doppler

Forfatter: Erlend Loe
130,-
Storm og Stille

Storm og Stille

Forfatter: Gurli Øhrn
120,-
Mordernes stjernetime

Mordernes stjernetime

Forfatter: Pavel Kohout
120,-
Mellomlanding

Mellomlanding

Forfatter: Herbjørg Wassmo
160,-
LIllelord

LIllelord

Forfatter: Johan Borgen
220,-