Handlekurv

Din handlevogn er tom!

inkl. mva. ekskl.frakt

NOK 0,00

mva. NOK 0,00

Vere og døy Døy og vere

Varenummer: TAL 100124

122 s heftet
Ny

Forfatter: Kjartan Hatløy
Utgiver: Oktober
År: 2022
Illustrasjoner:
Stand:

NOK 130,-

«Kva ordet ER tyder? Truleg ei pågåande hending. Den blå krakken er. Den gule sveven med eit insekt i krona er. Kvar dag er sitt møte med meg, først med dei verande, så, langt etter, kan hende ting. Møtet òg med språket, som mirakuløst finst. Det er. Og i det set eg gang og spør: Kva skal vi anta stifta kosmos?»

Heilt frå han var ein liten gut, har Kjartan Hatløy grunda på dette: Kva tyder «er»? Hatløy har levd med eksistensfilosofien i ein mannsalder, som filosofistudent, medan han jobba på verft, og i sitt kvardagslege gjenge.

Omgrepet «vere» tek ein så sjølvsagt som det å puste. Men å undersøkje det, ta det som tema, det er å komme ut i ei uro over å vere til. I si fjortande bok tenkjer Hatløy omkring vere og det verande. Med Martin Heideggers hovudverk som springbrett har Hatløy skapt si dødslære. Det gjeld diktarens eige «vere til døden» - men han prøver òg å gå bakom døden: Samtidig som han undersøkjer meininga til vere, freistar han forstå spørsmålet om ikkje-vere.

«Vere og døy - døy og vere» er ei førebuing, men òg ein slags audmjuk takk, frå ein av våre mest særmerkte lyrikarar.

Se også
Fisker-rim

Fisker-rim

Forfatter: Aase Kristoffersen
120,-
Ord i jærn

Ord i jærn

Forfatter: Claes Gill
300,-
Salt

Salt

Forfatter: Ola Grøvdal
110,-
Frå løynde kjelder

Frå løynde kjelder

Forfatter: Eiliv Grue
150,-
Tarjei Vesaas – dikt i samling

Tarjei Vesaas – dikt i samling

Forfatter: Tarjei Vesaas
90,-
Elefantspråket og andre dikt

Elefantspråket og andre dikt

Forfatter: Johan Fredrik Grøgaard
170,-
Speilbilder

Speilbilder

Forfatter: Lise Børsum
150,-
Kunstneren og amatøren

Kunstneren og amatøren

Forfatter: S. Halfdan Høstmark
80,-
herman Wildenvey – Vyinger

herman Wildenvey – Vyinger

Forfatter: Herman Wildenvey
130,-
Sangen i verkstedhallen

Sangen i verkstedhallen

Forfatter: Asbjørn Elden
80,-
Natta og nyingen

Natta og nyingen

Forfatter: Elling M. Solheim
250,-
Tenk på noe annet

Tenk på noe annet

Forfatter: Rolf Jacobsen
250,-