Handlekurv

Din handlevogn er tom!

inkl. mva. ekskl.frakt

NOK 0,00

mva. NOK 0,00

Parfymeorgelet

Varenummer: TAL-260623-7

272 s Innbundet med smussomslag
NY

Forfatter: Margit Walsø
Utgiver: Vigmostad Bjørke 2018
Illustrasjoner:
Stand:

NOK 140,-

Romanen tar oss med gjennom årstidene i Grasse i Provence, mens norske Ingrid lærer alt om parfyme.
Ingrid er tjuefem år gammel og mistrives i jobben ved et laboratorium i Trondheim. I barndomshjemmet finner hun en dag et parfymeorgel i kjelleren: en spesiallagd hylle med farens samling av parfymeessenser. Hun bestemmer seg da for å reise til Grasse i Provence, på jakt etter de skjulte delene av den avdøde farens liv. Det leder henne til den mystiske Sonja Remy på den berømte parfymefabrikken, med kunder som Chanel, Dior og Guerlain. Ingrid får jobb på fabrikken, men forteller ikke Sonja hvem hun er. I parfymebransjen er det økende konkurranse om å lage nye, syntetiske duftmolekyler. Dette skaper uro blant innbyggerne i Grasse, som i alle år har levd av sine appelsintrær, roser, jasmin og lavendel.
Det bygger seg opp en maktkamp mellom den eldre og yngre kvinnen, som topper seg når Ingrid gjennomskuer Sonjas hemmelighet.
«Parfymeorgelet er skreddersydd for et kvinnelige lesermarked.»
«Det er ingen vits i å se ned på løkkeskriftromanene ( ) Fire av de mest kjente internasjonale stjernene -- Victoria Hislop, Jojo Moyes, Lucinda Riley og Cecilia Samartin -- har et av sine største markeder i Norge. Men foreløpig har vi manglet hjemmeprodusert vare - noen som befinner seg et sted mellom Anne B. Ragde og Frid Ingulstad. Er det dette markedet Margit Walsø har ambisjoner om å erobre?»
«Hun har også et språk for å beskrive dufter som er interessant. ( ) Walsøs evne til å sette ord på blomsterdufter til å bli klokere av.»
Inger Bentzrud, Dagbladet
«At lukten er den sansen som ligger nærmest hukommelsen, er blitt gjentatt så ofte at det er en klisjé. Likevel har Margit Walsø klart å komponere en fin liten roman av det.»
«Margit Walsø legger inn små pek i teksten, med en dreven krimforfatters sans for timing »
Bjørn Gabrielsen, Dagens Næringsliv

Se også
Krig og fred I-III

Krig og fred I-III

Forfatter: Leo Tolstoj
320,-
Gullfisken

Gullfisken

Forfatter: J.M.G. Le Clezio
80,-
Sølvkruset

Sølvkruset

Forfatter: Arthur Omre
120,-
Veien

Veien

Forfatter: Comac Mccarty
120,-
Å vanne blomster om kvelden

Å vanne blomster om kvelden

Forfatter: Valérie Perrin
90,-
Assalamu Alaikum

Assalamu Alaikum

Forfatter: Tore Renberg
120,-
Noe fremmed i mitt sinn

Noe fremmed i mitt sinn

Forfatter: Orhan Pamuk
90,-
Dokumenter vedrørende spilleren Rubashov

Dokumenter vedrørende spilleren Rubashov..

Forfatter: Carl-Johan Vallgren
120,-
Grunnen under hennes føtter

Grunnen under hennes føtter

Forfatter: Salman Rushdie
130,-
Pøbelkomiteen

Pøbelkomiteen

Forfatter: Arne Svingen
130,-
I første krets

I første krets

Forfatter: Aleksander Solsjenitsyn
180,-
Vesaas beste – Kimen, Fuglane, Is-slottet, noveller og dikt i utval

Vesaas beste – Kimen, Fuglane, Is-slotte..

Forfatter: Tarjei Vesaas
160,-