Handlekurv

Din handlevogn er tom!

inkl. mva. ekskl.frakt

NOK 0,00

mva. NOK 0,00

Til Norge for å dø

Varenummer: TB-190104-4

8vo innb.m. frontillustrasjon, 172s. illustrert. Som ny

Forfatter: Knut Flovik Thoresen
Utgiver: Kristiansen
År: 2013
Illustrasjoner:
Stand:

NOK 170,-

Under den andre verdenskrig ble 4060 fanger sendt fra det tidligere Jugoslavia til Norge som slavearbeidere. 2398 av dem mistet livet. De fleste døde i fem fangeleirer i Nord-Norge. Mens leirene var underlagt tyske SS, var ufattelige pinsler og ren utryddelse en vesentlig side ved driften. I denne perioden arbeidet det også mange norske fangevoktere der ? nordmenn som ikke stod tilbake for tyskerne hva mishandling og grusomheter angikk.  
Over 90 prosent av disse fangene var serbere, og mange av dem ble sendt til Norge som en del av et folkemord. I vår tid reiser norske skoleelever med «Hvite busser» til Auschwitz og andre leirer for å lære av historien, men vi har også en grufull  historie i Norge som få kjenner til.
Denne boken beskriver det historiske bakteppet til fangeleirene og bygger på fangehistorien til Nikola Roki?, som overlevde pinslene på «Blodveien». Han fortalte om sin skjebne i boka «Jugoslavia ? mitt land», som ble utgitt i 1961.
Han vitnet i flere rettssaker mot norske fangevoktere etter krigen, og utdrag av et politiavhør gjengis her.

Se også
De norske styrker i Tyskland 1947-1953. Fra okkupasjon til forsvar av tysk jord

De norske styrker i Tyskland 1947-1953. ..

Forfatter: Olav Breilid og Ernst Olav Bjørkevik
250,-
Oslo under andre verdenskrig

Oslo under andre verdenskrig

Forfatter: Nils Petter Thuesen
160,-
Det svenske sviket 1940-1945

Det svenske sviket 1940-1945

Forfatter: Erik Veum
140,-
Det hendte i Rogaland

Det hendte i Rogaland

Forfatter: Bernh. Lund
200,-
Da duene forsvant

Da duene forsvant

Forfatter: Sofi Oksanen
125,-
Revenes spill - tyske spioner i Europa under den annen verdenskrig

Revenes spill - tyske spioner i Europa u..

Forfatter: Ladislas Farago
150,-
Fra Little Norway til Karasjok – Glimt fra krigens år

VI ANBEFALER

Veier til forsoning - etter krig

Veier til forsoning - etter krig

Forfatter: Liv Mørland
150,-
Mayada - datter av Irak. En kvinnes kamp for å overleve under Saddam Hussein

Mayada - datter av Irak. En kvinnes kamp..

Forfatter: Jean Sasson
130,-