Handlekurv

Din handlevogn er tom!

inkl. mva. ekskl.frakt

NOK 0,00

mva. NOK 0,00

Ferdinand

Varenummer: TA 220125

8vo heftet 182s. Nytt eksemplar

Forfatter: Gabriel Scott
Utgiver: Gabriel Scott selskapet
År: 2018
Illustrasjoner:
Stand:

NOK 149,-

Scott

FERDINAND  konkurrerer med Emanuel om å være Scotts minst påaktede roman. Egentlig er det en gåte at disse to bøkene er blitt så bortglemt, for de står kvalitetsmessig ikke tilbake for de mer berømte romanene hans, selv om de kanskje er mer stillfarende enn man er vant til hos Scott. Som mennesketype er Ferdinand nær beslektet med Markus i «Kilden», Kristofer i «Stien» og Even i «Helgenen», en «Markus i utenriksfart» kunne man kanskje si. Ferdinand er godtroende - ikke fordi han er dum, men fordi han har en grunnfestet tro på det gode i menneskene. Dessverre er det ikke alltid - for ikke å si nesten aldri - at menneskene er denne tilliten verdig.
Som så mange andre i det miljøet som skildres i romanen, går Ferdinand til sjøs i ung alder. Han har sine prøvelsens år som kokk i nordsjøfart med «Mjølner», mannskapet tar ikke med harelabb på en uerfaren førstereisgutt. Men Ferdinand holder ut, år etter år, og til slutt ender han som stuert på en staselig bark.
Etter mange år kommer han hjem og oppdager at han har arvet alt etter sin tante og er blitt en holden mann. Men gjenvordighetene er ikke slutt med det, snarere tvert imot. Han forsøker å gjøre noe nyttig med pengene, men hans grunnfestede tro på menneskene ødelegger det meste. En stund blir han en privat sosialinstitusjon, han blir aksjonær i et gruveselskap og i en dropsfabrikk. Han prøver i det hele tatt mange veier, men med dårlig resultat. Likevel, når han ligger på det siste, ser vi hva som har drevet ham: «- Hadde jeg lov at sitte med alle de pengene uten at gjøre noget godt igjen?».

Se også
Fra min barndoms elv til fjerne veidemarker

Fra min barndoms elv til fjerne veidemar..

Forfatter: John Giæver
130,-
Lys og skygger i Sjøgata

Lys og skygger i Sjøgata

Forfatter: Giæver, John
120,-
Beatles

Beatles

Forfatter: Lars Saabye Christensen
110,-
Beatles

Beatles

Forfatter: Lars Saabye Christensen
110,-
1Q84 Bok 1 & 2

1Q84 Bok 1 & 2

Forfatter: Haruki Murakami
110,-
Rocambole - Rocamboles ungdom

Rocambole - Rocamboles ungdom

Forfatter: Ponson du Terrail
140,-
- og havet ga tapt

- og havet ga tapt

Forfatter: A. den Ddoaard
140,-
Tora Trondal – Norske klassiske tekster

Tora Trondal – Norske klassiske tekster..

Forfatter: Kristian Elster
90,-
Hollases krønike

Hollases krønike

Forfatter: Ragnhild Jølsen
110,-
Stockholm octavo

Stockholm octavo

Forfatter: Karen Engelmann
160,-
Djevelen og frøken Prym

Djevelen og frøken Prym

Forfatter: Paulo Coelho
120,-